Chiby a přelkepy

Spelling-469172071-2

Tak. Nazývejme věci pravými jmény. Spousta z nás dělá chyby. Chybovat je lidské, ale nemělo by to prosáknout nikam na veřejnost, a to především, když se to týká třeba shody podmětu s přísudkem.

Když někdo chyby píše a pak si to po sobě přečte a identifikuje je (ten šťastnější), má se omluvit za chyby. Když je někdo z nás grammar nazi a má potřebu upozorňovat na chyby (což mě osobně třeba nesmírně baví, ale krotím se), má to dělat pořádně. Ne jako onehdy na Facebooku, kde někdo z mých přátel napsal, že byly jsme s přítelem tam a tam, a někdo snaživý, kdo si chtěl rýpnout, ale zároveň neurazit (jde to vůbec?), napsal: Máš tam překlep! Následovala oprava a dovětek: Už jsem si tu chybku opravila!

Tak za prvé to není chybka, ale chyba jako Brno. Možná i Brno je takovou chybu moc malý. Ale potěšilo mě, že dotyčná nazvala věc pravým jménem.

Předem se omlouvám za překlepy, píšu z mobilu.

To je další věc, která mi dovede zvednout mandle. Mobil nějak předurčuje k tomu, že budeme dělat překlepy? Dvojnásob vás to vytočí, když pak ve zprávě najdete tři chyby a překlep žádný. Ale aspoň, že se pisatel omluvil předem, a ne zadem.

Překlepy dělá kde kdo. Třeba oponent diplomové práce mojí spolužačky, který do posudku napsal, že práce je téměž úplně bez pžeklepů. Já je dělám taky, vím to, a proto (nebo možná právě přesto, že? :-) ) je nepovažuju za tragédii (i když třeba o těch v tom posudku by se o tom dalo hodně dlouho diskutovat).

Horší to je tehdy, když se z překlepu stane chyba. Třeba ty moje problémy se S/Z. A teď se podržte: ne ve smyslu shlédnout/zhlédnout, ale ve smyslu s/z koho, čeho a kým čím. Ne, že bych nevěděla, že se to píše se Z, ale prostě jsem se tak dlouho snažila naučit, že ve slovinštině se to někdy píše obráceně, že mi to nakonec občas ujede i do češtiny.

Takže to pak napíšete do statusu na Facebooku, vaši povedení bohemističtí známí se na tom svezou, pořádně vás v tom vykoupou a na závěr vám to dají pěkně sežrat. A vy si z nich (i ze svého omylu) uděláte srandu a oni si vás nakonec odeberou z přátel. A možná i s přátel.

Takže rada na závěr: Za každou chybu, kterou uděláte, si vás odebere z přátel jeden bohemista. A pak nebudete mít komu posílat motivační dopisy ke korektuře takzvaně „za kafe“. To znamená zadarmo. A za chyby se holt platí.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>