Obličejová negramotnost a jiné moje poruchy paměti

Tenhle článek píšu proto, že se blíží období srazů a nejrůznějších setkávání. Doufám, že aspoň trochu pomůže zažehnat případný trapas, kdy se potkáme, a já třeba právě vás nepoznám.

Nepamatuju si jména a obličeje. Dovoluji si tvrdit, že nejsem ještě tak stará, aby to mohl být příznak nějaké progresivní mozkové choroby. Tyhle potíže mám totiž už od dětství. Do školky jsem sice chodila jen pouhé dva dny – do doby, než jsem prohlásila, že ty děti tam nedosahují mé úrovně, a že to tam nehodlám dále navštěvovat – ale už tehdy jsem si nezapamatovala žádného spolužáka jménem. Teda kromě Mirky, která si druhý den mé docházky sama nůžkami ostříhala vlasy, což mi už v pěti letech přišlo jako dost velkej úlet na to, aby se mi její jméno vrylo do paměti dodnes. Jak vypadala, to už ale fakt nevím.

A to je druhý problém. Půlka lidí mi přijde navzájem tak podobných, takže když někdo není vyloženě výrazný typ, mám problém ho zařadit třeba i při třetím setkání. Dovedete si asi představit, jaký oříšek to je, přiřazovat potom těmto lidem ty zbytky jmen, které si pamatuju. Většinou se trefím nebo to nějak zaonačím, ale toho stresu, kdy na mě někdo začne mluvit jako starý známý a já nevím, jestli je prostě jen tak familiární, nebo se už známe, se nezbavím asi nikdy.

Možná si řeknete, že tenhle problém máme všichni. Jo, ale šli jste už někdy na rande s člověkem, kterého jste už naživo dvakrát viděli, a měli jste strach, že ho nepoznáte? Já před pár lety jo. Přišla jsem do hospody a tápala jsem tam, jak se dneska říká, jako Ledecká v cíli. Naštěstí to dobře dopadlo, protože měl stejnej svetr jako posledně.

(Tohle byl tedy spíš další dílčí příznak mojí obličejové negramotnosti – když je hodně lidí v hospodě, těkám očima s takovou frekvencí, že si pak nevšimnu kamarádky, kterou znám patnáct let a sedí přímo přede mnou. To jen aby si někdo nemyslel, že s ním chodím proto, že si stejně nepamatuju, jak vypadá, a neurazil se. Protože tak hrozný to se mnou zase není!)

A navrch mám ještě docela pestrý život. Ne že bych si na to chtěla stěžovat, ale potkávání neustále nových lidí, klientů, kolegů, kamarádů kamarádek a hlavně nových členů ve Vespa klubu, které bych si jakožto člen výboru asi pamatovat měla, je někdy dost vyčerpávající. Co s tím? Prý když nového člověka oslovíte jménem během prvních tří minut hovoru aspoň třikrát, už ho nezapomenete. Blbý pro někoho, kdo ze zvyku oslovuje lidi jménem jen v nejnutnějších případech… Mnemotechnické pomůcky? Málokdy vymyslíte nějakou, při pomyšlení na níž automaticky nevyprsknete smíchy.

Hlavní věc je totiž jméno nepřeslechnout hned na začátku. Často se mi totiž stává, že už při podání ruky jméno okamžitě vypustím a kapituluji bez boje s tím, že to jméno v hlavě stejně neudržím, jako vždycky. Když je pak těch lidí víc, pomalu si už nevzpomenu ani na to svoje.

Osobně mně hodně pomáhá Facebook. Dost často odtamtud znám lidi dřív, než je potkám naživo, takže mám šanci si jejich jména a obličeje nacvičit dopředu. Tímto zdravím jedince, kteří mají místo profilovky fotku svého psa/auta/motorky/dítěte a místo jména přezdívku ze základky/mafiánskýho gangu/skautskýho oddílu/složky StB. Fakt mi moc pomáháte!

No a pak si ještě nepamatuju čísla, data narozenin a svátků, termíny, na které jsem se objednala k doktorovi a hned si je nezapsala, jména kamarádek po svatbě, jména kamarádek před svatbou, jména dětí kamarádek, pohlaví dětí kamarádek, počet dětí kamarádek, číslo espézetky (na parkovišti se divili, ale nevěděli, že jich mám pět, a to se fakt pamatovat nedá), adresy a jména měsíců a dnů v cizích jazycích.

Pevně doufám, že se nikdy nestanu svědkem nějakého zločinu, protože bych na policii nikdy neposkládala obličej pachatele a ještě bych byla podezřelá z maření vyšetřování, protože nebudu vědět ani který den a v kolik hodin se to stalo.

lidi

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>