Plážovým povalečem v Tel Avivu

Od své dovolené v Izraeli neustále všechny přesvědčuju, ať se tak jedou klidně jen válet na pláž. Proč? Protože je to super. A protože teď zase plánuju nějaký to cestování, začala jsem probírat nahromaděný fotky, který mi v mobilu zabírají už asi 98 % paměti. A protože je kosa, vzpomněla jsem si na Izrael, na to, jaký tam bylo vedro, a taky na to, že jsem spoustě lidem slibovala nějaký tipy…

O cestě tam a řízení auta, který je v Izraeli opravdu výživný, jsem už psala. A abyste si nemysleli, že to tam bylo jen na nervy, musím napsat i ty další věci. Protože většinou to tam bylo právě dost na pohodu. Takže chci na jedno místo sepsat pár věcí, který mě tam bavily.

Terasy

V Tel Avivu je mraky ubytování od luxusních hotelů typu King David a Sheraton až po sklepní díry za podezřele nízkou cenu, které na Bookingu nebo AirBnB poznáte podle fotek tak, že jsou v místnosti vždy zatažené závěsy (aby nebylo vidět, že okno je u stropu a za ním se míhají nohy chodců). My jsme chtěly nějaký zlatý střed, který by u nás stál třeba 1000 až 1500 na osobu. V Izraeli si tuto cenu znásobte dvakrát. Nakonec jsme ale hotel našly a byl super. Nejlepší na něm byla terasa, kde se večer dalo v klidu sápat víno pozorovat zářící město a poslouchat decibely ze sousedního věžáku se střešní terasou, kde se noc co noc konala párty.

(Pro nezadané: Jezdit za chlapama přes půl zeměkoule je out. Tel Aviv je nový Bali! Pokud jste párty lidi, v Tel Avivu si přijdete na své, stačí se nechat pozvat některým z beach boyů na pláži, což fakt nestojí žádný úsilí, ale my jsme to neudělaly, protože jsme buď slušný, nebo zadaný. X chlápků mě na pláži zastavilo s pozváním na párty do támhle toho baráku na střechu. Nutno dodat, že fakt nebyli nepříjemný nebo dotěrný, ale pokud nechcete, tak začnete být protivný vy. Jako výmluva perfektně fungovala historka, že naši partneři hrajou támhle beach volejbal, a že na ně s kamarádkou čekáme, a nebo, že jsme lesby.)

Terasy a terásky jsou tu snad na všech domech a mě hodně bavilo sledovat z té naší, co se na nich děje. Na té naší se pak dělo třeba otevírání láhve bambusovou tyčí, protože otvírák na víno se po celém hotelu nesehnal, ačkoli jsem při jeho hledání prohledala i strojovnu výtahu.

DSC_9092-01 DSC_9089

Snídaně

Snídaně jsme v hotelu neměly, takže jsme chodily do kaváren. Pražský kavárenský povaleč se tu bude cítit ve své kůži, protože jejich koncentrace na kilometr čtvereční je určitě vyšší než na Letný. Oblíbily jsme si pobočku kavárenské sítě Landwer (taková izraelská Costa, ale lepší), která byla hned na pláži a nabízela luxusní obložené bagety, a také stylově hipsterské Café Shneor nedaleko hotelu. Snídaně jsou v Izraeli legendární a i v dobrých kavárnách je pořídíte za stejné ceny jako v dobrých kavárnách v Praze. Najíte se na celý den. Zkuste šakšuku (takové moc dobré „lečo“ s vajíčky), to je izraelská snídaňová klasika.

42536472_305112410080911_2958882130293688249_n

Za vidění, nasátí atmosféry a ochutnání určitě stojí Jaffa. Historické městečko, kam z Tel Avivu v pohodě dojdete pěšky po pláži. Vyčerpány zběsilým blouděním blešákem a málem přejety chlápkem na motorce při přecházení ulice jsme zakotvily v podniku Beit Kandinof (na posledních dvou snímcích). Super a boží, trochu hipsta a taky trochu orientální a určitě to doporučuju. Dejte si tam dezert malabi a nějaký dobrý kafe.

DSC_9170-01 DSC_9188-01 DSC_9184-01 DSC_9187-01

Večer Jaffa taky žije, hlavně v přístavu. V přístavních budovách jsou zde spousty rybích restaurací. Zkusily jsme Container, což je kromě restaurace i dost zajímavý prostor, kde je tu a tam nějaký živý koncert. Taky super, ale nekrmte potulný kočky. Dala jsem si barbarsky fish&chips, a jak kočky nemám ráda, byla jsem v pokušení to zkusit. Lucka mě naštěstí včas zarazila.

Nákupní skanzen

Hodně zajímavý koncept „obchoďáku“ Sarona Market. Podle názvu nečekejte žádný typický trh, ale ostrůvek konzumu. Jde o starou čtvrť se zrekonstruovanými domečky a parčíkem mezi nimi. A v každém tom domečku je jeden značkový obchůdek. Levi’s, Tommy Hilfiger, Adidas, Fred Perry (kde jsem dobře pokecala s prodavačkou, ale bohužel nic nekoupila). V německé pivnici vedle točili Paulaner a probíhal tam zrovna Oktoberfest. Zajímavý místo, který stojí za to vidět a jako jedno z mála je otevřeno i v sobotu. V sobotu ale doporučuju zvolit jako hlavní aktivitu poflak na pláži, pokud nechcete riskovat přeplněnou Saronu, kde místní o sobotách tráví celý den v doprovodu svých nevychovaných dětí. Styl výchovy je tu podobný jako v Itálii nebo Španělsku, ale dá se to přežít, i když na praktiky legendárního krále Heroda si tu a tam vzpomenete, to zase ne že ne.

DSC_9211-01 DSC_9213-01 DSC_9222-01 DSC_9218-01

Krámky

je krásná, na mě byla tak akorát orientální a civilizovaná zároveň a je tu atmosféra jako…no prostě jako ve středomoří. Něco mezi Řeckem, Itálií a Portugalskem, okořeněné trochou Orientu. Zdejší bleší trh je úlet, kde prodávají místy až odpadky, ale musíte to zažít. Skvělé jsou pasáže s obchůdky, kde jsem si koupila tradiční bavlněné šaty za dvě stovky a pak také otevřené ulice plné designových stánků a obchodů a kaváren a všeho. Zaujal mě obchod se šperky Mango Tree, kde vám na místě upraví šperk na míru podle toho, co si vyberete. Já jsem si tady koupila náramek s hebrejským nápisem ahava, což znamená láska, ale je to víc cool, protože „love“ má dneska na ruce nebo na krku každej.

Kromě blešáku, kde tutově ztratíte smysl pro orientaci, jsou to postranní uličky kolem Rabbi Pinchas Street, kde si kavárnu nebo restauraci vybere fakt každý. Je tu i spousta obchodů a stánků místních designérů, kde můžete nakoupit opravdu hezké a kvalitní šperky a doplňky v klidu a bez smlouvání (což je činnost, za kterou sem spousta turistů jezdí, ale já to nesnáším a připadám si přitom vždycky jako idiot nebo se vytočím a koleduju si o kudlu do zad od nějakého prodavačova kumpána). Podobné nákupy můžete udělat třeba i v telavivské Sheinkin Street, ale v Jaffě je to hezčí.

DSC_9183-01 DSC_9189-01 DSC_9173 DSC_9180

Pláže

Pláže v Tel Avivu jsou naprosto boží. Vydržela bych se tu válet každé odpoledne po procházce městem a vůbec by mi nebylo líto, že kvůli tomu nestihnu třeba výlet do Jeruzaléma. (Tímto se omlouvám všem, kteří do Izraele jezdí hlavně kvůli svatému městu, ale je to prostě tak.) My jsme chodily na pláž Gazoz pod hotelem Opera, ale je to jedno – všude je to super. Plážový bary jsou drahý, ale bez drinku v ruce jako byste tady ani nebyli. I na večerní posezení se hodí třeba Absolut Bar na Hilton Beach, který nám zpříjemnil hned první večer. Příjemný posezení na pláži, kde občas nevíte, jestli jste na Blízkém východě nebo v Karibiku. Flaška vína nás stála nějakých dvanáct set korun, ale co. Člověk žije jen jednou a za ten dokonalej relax po příletu to stálo. Příjemný zážitek je i přivstat si (mně se to povedlo omylem při vracení auta) a projít se po pláži před snídaní, třeba v půl osmé. Ještě větší relax, než jaký umí zajistit láhev vína, jsme ale zažily u Mrtvýho moře. To je ale na samostatnou kapitolu.

DSC_9153-01  DSC_9201

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>