Takové to vánoční nicnedělání

Taky jste si toho všimli? Vánoce začínají mnohem dřív, než je napsáno v kalendáři. A teď tím nemyslím vánoční ozdoby, čokolády, muziku a kupování dárků  už od října  letos už od září. I když  to se taky pořád posouvá, až se to pak časem posune zpátky na prosinec.

Myslím teď ale úplně něco jiného. A sice fakt, že polovina lidí už koncem listopadu přepíná mozek do vánočního režimu. Něco jako když se v pátek v poledne sháníte na České poště po balíku a oni vám řeknou pani, to si přijďte po neděli… Zařizuju teď byt, který nutně potřebuju uvést do provozu do Silvestra (je to ve Špindlu), takže to pociťuju ještě víc než jiné roky. Ono si myslíte, že když objednáte záclony, rolety, světla týden před koncem listopadu, tak se to do vánoc bohatě stíhá. Že když potřebujete elektrikáře nebo hodinového manžela, tak prostě do týdne přijde. Ne. No ale teď je před Vánocema…to bude až tak po tom Novým roce. Jak před Vánocema? Teď je konec listopadu. (Teda teď ne, ale když jsem to řešila, tak byl.) No to víte, ale… Jaký ale?

Dost možná je tahle předvánoční letargie i příčinou (nebo následkem, nebo obojím) druhého fenoménu, který mě v předvánočním čase vytáčí do vrtule. Že přes všechno to přesycení vánočními doplňky ve finále nemáte šanci ty doplňky nakoupit. Lidi nakupujou jako blázni, ale nikomu se nechce naskladňovat, protože všeho je dost. A kolotoč zkázy se roztáčí. Ono to vypadá, že je všeho dost. Ale zkuste sehnat svíčky na stromeček. Ty opravdický. Ty, kvůli kterým pak táta minimaxem zavlažuje byt. Abyste věděli, to už lidi nekupujou, kupte si elektrický. Nebo nějaké pěkné svíčky do stříbrných svícnů na vánoční stůl. Nejsou. Jenom bílý a červený. Ostatní barvy došly. A přijdou do Vánoc? No to já nevím, zkuste to příští středu.  Stejný princip jako to, čemu říkám sezónní paradox. V létě neseženete pěkné sandále, teď v zimě je zase v IKEA vyprodaná hřejivější verze péřové deky, kterou jste si vybrali. Klasika. A samozřejmě vyprodali i ten zlatý písek do svícnů na čajové svíčky, které jsem potřebovala.

Řeklo by se, další důvod, proč se na všechno vykašlat a začít slavit už jen tu chanuku. Ale abyste věděli, všichni to mají těžký. Letos jsem si chtěla pořídit svícen a co byste řekli – čtrnáct dní před chanukou všechny vyprodaný. A přijdou tak za měsíc. (Pokud nevíte, tak to znamená sakra pozdě.)Takže nám nakonec k doladění atmosféry zbude jen to vaření a pečení. Suroviny na koblihy, bramboráky, vanilkový rohlíčky, linecký a co to ještě všichni jíme, ty kdyby došly, tak je snad naskladní dřív než po Novým roce… takže si tenhle čas nenechte zkazit, je fajn :-)

P. S. Zítra jdu do H&M Home pro ten svícen ve tvaru srnčího parůžku, který potřebuju do Špindlu. A jestli ho nebudou mít, tak se vzteknu!

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>