Vkusné a veselé

Tak co – nejsou na velikonoce málo barevný? Umberto Eco definoval kýč jako prostředek, který předstíráním své uměleckosti a estetičnosti vyvolává v konzumentovi emoce, které tento – oblbnut mocí předmětu – ještě ke všemu pokládá za žádoucí a správné. Jé, to je krásná soška, barevná, roztomilá…!

Musím se přiznat, že jako příznivec minimalismu, především, co se sezónní výzdoby týče, zakouším o velikonocích těžké období. Eco napsal, že kýč vyvolává psychologický efekt, já bych řekla, že někdy až psychotický. Ve snaze vyhnout se zrak oslepujícím zábleskům kuřátkově žluté, sluníčkově oranžové, zářivě červené, brčálově zelené a roztomile růžové barvy, snažím se v tuto dobu obloukem vyhýbat prodejnám potravin, květinářstvím a zejména pak samoúčelným obchůdkům s dekorativními a dárkovými předměty.

A taky toku facebookových příspěvků. Jestli si myslíte, že barevná vajíčka a roztomilá kuřátka jsou příjemným zpestřením v té žumpě, plné toho nejhoršího z politiky, uprchlíků na sto způsobů, nové verze české hymny, rychlých receptů na cokoli a vtipných videí s dětmi a zvířátky, tak ani moc ne. Ano, sleduju sice na Facebooku velmi pestrou škálu lidí, ale zatímco kolem Vánoc jsem byla skoro až mile překvapena, jak vkusná výzdoba teď napříč společností frčí, Velikonoce mě definitivně dostaly zpátky do šedivé barevné reality.

Je to doba, kdy jsou i relativně střízliví, vkusní lidé často pohlceni všeobjímající silou kýče, a nejzavilejším feministkám najednou nevadí, že je přijde opilý soused (nebo co hůř, někdo úplně cizí) zmlátit větví. Jde na nás jaro a všechno vidíme v tak trochu jiném, lepším světle? A to včetně té nevkusné změti barev a plastových ozdob, které mají od tradice (pokud se jí tedy už někdo chce ohánět) zatraceně daleko, a ke kýči tak blízko, že jsou jeho – hned vedle barvených trpaslíků od německých hranic – jeho neotřesitelnou definicí.

Když jsem rozohněná jako třeba teď, utíkám si uklidnit nervy na Instagram, kde sleduju spoustu esteticky založených lidí, jejichž příspěvky ve střízlivých barvách jsou doslova pozhlazením pro moje tyčinky a čípky (nebo jak se to těm buňkámv oku říká). A vida – někdo přece jen umí uchopit i tyto zběsilé „svátky jara“ elegantně, vkusně, nebo případně naložit s kýčem tak, aby se na celek aspoň dalo koukat, a bylo možné dekoraci umístit i do v současnosti tak oblíbených holobytů minimalistických interiérů, aniž by vznikl kontrast, mobilizující a následně otupující všechny smysly.

Pro ty, kteří se také potřebují uklidnit, následuje můj terapeutický výběr vajíček v uklidňujících odstínech.

     

 

Hello my beautiful Friends! Cześć i czołem Dziękuje @martidamska za cudowna inspiracje dekorowania jajek do naszego koszyczka ja jestem zakochana i nie mogę oderwać oczu A Wy Gotowi na święta? Zostajecie w domu czy wyjeżdżacie? My jak co roku wyjeżdżamy do moich rodziców. Wielkanoc spędzimy na diecie ale spokojnie mamy plan ułożony tak żeby było miło . . Więcej moich świątecznych inspiracji wielkanocnych na instastory #easterdecor #eastermood #eastervibes #easter2018 #easteriscoming #easterishere #easteregg #eastereggs #easterweekend #eastersunday #easterideas #easterinspiration #inspirations #socute #cuteidea #springmood #springtime #mybeigelife #tv_living_nm2 #tv_living #eggs #springisintheair #nothingisordinary_ #wielkanoc2018 #jajka #pisanki #wielkanocnedekoracje #wielkanoc

Příspěvek sdílený Anna Kostrzewska (@anna_kostrzewska),

     

 

     

 

     

 

     

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>