Weby bez h☒☒k☒ a ☒☒rek

Jelikož jsem už pár lidem pomáhala s tvorbou webu, vím tak trošku, o co jde. Tím nechci říct, že bych se nějak bravurně vyznala ve všech těch hatlamatla kódech a programování v CSS. To (bohužel) ne, ale dovolím si tvrdit, že vím, jak mají vypadat texty na webu, a jak je přizpůsobit přáním zákazníka a oku návštěvníka.

SEO a všechny vychytávky s nadpisy a tučným písmem nechám pro dnešek stranou. Jedním z prvních kritérií úspěchu podle mě je, aby se web dobře zobrazoval. A to nejen u mě na počítači, na kterém si stránky právě smolím, ale taky v různých jiných prohlížečích a zařízeních.

Dneska, když máme ty internety, webhostingy za hubičku a WordPressy, může si stránky udělat každý. Každý je taky má, ale běda, když velkou část z nich otevřete. Text, se kterým se tvůrce v lepším případě piplal a ladil ho týden, se přemění ve shluk písmen, prostřídaných otazníky, prázdnými čtverečky nebo křížky na místech, kam patří znaky s českou diakritikou. A stává se to i v „lepších rodinách“ – třeba na webu mobilů Hyundai: na počítači vidíte jiný font, na mobilu často už jen čtverečky s otazníčky. A těm by to měl dělat profík. A ve WordPressu to asi nemají.

Chápu, že některá wordpressová šablona se někomu líbí natolik, že ji musí mít i za cenu toho nedostatku, že nezobrazuje české znaky. A co hůř, odmítá to řešit. Vždyť co, písmenka s háčky se tam nahradily nějakým podobným fontem a číst se to dá. Nedá. Jednak už to vypadá blbě a jednak na mobilu (na kterém dnes „visí“ většina lidí), se často nezobrazí ani to.

I já jsem při tvorbě webu na tento problém narazila. Protože se mi šablona i písmo líbilo, nehodlala jsem se s tím smířit a zjistila, že právě ve WordPressu se to dá všelijak dobře vyřešit. Jednou z možností je otevřít zdrojový kód webu a do informace o písmu vložit upřesnění o rozšířené sadě znaků – pěkný návod jsem našla třeba zde nebo zde.

Než s tím začnete, ujistěte se, že písmo v šabloně rozšířenou sadu znaků podporuje. Zjistíte to třeba tak, že si otevřete stránku Google Fonts, najdete hledaný font a místo příkladové věty si do řádku Preview Text napíšete ony inkriminované znaky. Pokud se nezobrazí (nebo se zobrazí divně), máte smůlu.

Já to nechtěla řešit složitě, takže jsem nakonec zvolila možnost výměny fontů na celém webu. Do kódů jsem se nepoštěla, pomohl mi plugin WP Google Fonts, který do nástěnky WordPressu přidá nastavení písma. Pak stačí, když si na Google Fonts vyberete z nabídky. V levém menu pod položkou Script zaškrtnete možnost Latin Extended – zobrazí se vám tak jen fonty, které českými znaky disponují. V nastavení pluginu pak jednoduše zvolíte vybraný font (většina jich v nabídce je) a jeho velikost pro jednotlivé role na webu (tělo článku, nadpis, název stránky atd.).

Je to jednoduché. Řešení je samozřejmě spousta, ostatně jako pro skoro každý problém s WordPressem. Stačí trochu zapátrat v návodech, kterých je na internetu spousta. A nikdo si pak neřekne co to je za pisálka, když si ani neumí pořádně napsat vlastní stránky.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>